Philip Kindred Dick

V jednom z posledních příspěvků jsem psala o lucidních snech ve známých filmech a netajila jsem své velké zklamání z filmu " Počátek" (Inception). Moji kamarádi, kteří nejsou lucidními snílky, mé zklamání nedokážou pochopit, prý je Počátek naprosto skvělý a uchvancancující film a zrovna já bych jej měla  ocenit. Tak jsem si ho znovu pustila. No, nedokázala jsem se ani dodívat do konce. Ach jo! To naopak objevení filmu, kde vůbec není snění zmiňováno a přesto se v něm vyskytuje většina prvků z (mých) lucidních snů, pro mě bylo velice příjemným překvapením. Snímek se jmenuje "Správci osudu" a byl natočen podle knihy "Adjustment Team" autora P.K.Dicka. Tento spisovatel ale inspiroval více filmů, třeba slavný „Total Recall“, „Minority report" , „Blade Runner“ nebo skvělou "Výplatu". Představte si, napsal celkem 36 románů a 121 povídek! Philip Kindred Dick již nežije, ale právě se blíží jeho narozeniny, tak jsem si říkala, že bych o něm mohla něco více zjistit.

 

Narodil se 16. prosince 1928 v Chicagu. Už jako teenager začal psát. První román napsal ve čtrnácti letech! Po absolvování střední školy se pokoušel o studium psychologie, historie a filosofie, ale bohužel nic z toho nedokončil, projevily se u něho psychické problémy spojené se schizofrenií, kterou trpěl celý život. Díky této nemoci Philip vyzkoušel velké množství léků a drog, prostřednictvím kterých se dostával také do změněného stavu vědomí. Možná i proto jsou jeho sci-fi povídky a romány tak úžasné. Je považován za fenomenálního spisovatele tohoto žánru. Bohužel ale dlouho nedokázal zaujmout velké nakladatele, takže se po většinu svého života nedokázal jako spisovatel uživit. Byl zaměstnán jako prodavač hudebnin a až v roce 1978 se mu začalo dařit i jako spisovateli. Román „Temný obraz“ tehdy získal cenu britské asociace BSFA jako  nejlepší scifi. Rozhovory s Philipem se najednou objevily v různých časopisech a Rydley Scott se rozhodl zfilmovat jeho román "Blade Runner". Dokonce byla podle P.K. Dicka pojmenována i literární cena „Philip K. Dick Award“ , která je každoročně sponzorována Filadelfskou SF společností. Pokud se chcete o tomto úžasném spisovateli scifi dozvědět ještě více, určitě mrkněte na webovky, které založili jeho fanoušci (fotka Philipa, níže, je převzata právě z tohoto webu): https://philipkdickfans.com

 

A teď jedna velice zajímavá věc. Philip od roku 1976 začal pracovat na  gnostické trilogii VALIS (the VALIS Trilogy), kde  se zabývá otázkou podstaty vesmíru. První díl VALIS je, dle Wikipedie, příběhem vůdce sekty Horselovera Fata, který je schopen hovořit s bohem. V této trilogii můžeme nalézt mnoho autobiografických rysů, včetně jména hlavního hrdiny. Jméno Horselover Fat je heteronymum autorova jména - "horselover" v řečtině je philip a "fat" je v němčině "dick", navíc příběh vypráví autor scifi románů Phil a líčí v něm své drogami vyvolané změněné stavy vědomí a setkání s jakousi jinou entitou. Taky vám to něco připomíná? Mě tedy ano… Mého milého Průvodce. Jen tedy změněné stavy vědomí pomocí drog zásadně NEDOPORUČUJI!!!!!

Takže román VALIS už mám objednaný, těším se, až si ho přečtu.

Dodatek:

29.12.2021. Román VALIS je naprosto úžasný!!!! Přečetla jsem ho jedním dechem, nedokázala jsem se od něj odtrhnout. WAU. Jen tedy popis na Wikipedii je podle mě blbost. Omlouvám se, ale jak může někdo považovat čtyři přátele, kteří diskutují a pátrají po podstatě Vesmíru, z nichž jeden je částí rozdvojené osobnosti (takže celkem tři lidi) za sektu? Také autobiografické rysy...vždyť je to naprosto jasné, že je to autobiografické, autor to sám jasně říká... včetně té hříčky se jménem Horselover Fat. No nic, ten kdo psal informaci o knize do Wikipedie ji asi nečetl, nebo nepochopil vůbec nic.

Takže ano, skvělá kniha, aspoň pro mě. S Philipem bych si určitě měla co říct, potkali jsme se oba s něčím co se dá těžko jednoduše popsat, myslím, že to čemu já říkám Průvodce, on říká Zebra. V některých dialozích jasně cítím mého milého Průvodce, nebo jeho projevy (malá holčička, strojový hlas, podobenství- kódy, mimochodem, kdo z vás doplní můj kód? Adéla .........) Chápu, proč Philip knihu napsal a proč ji napsal právě tímto způsobem. Je to hodně o něm samotném. On byl autorita. Jeho nemoc jej trápila, ale i doplňovala. Smekám před Philipovým rozhledem v gnostické literatuře, smekám také jeho vyjadřovacím schopnostem a umění popsat podstatu gnostických mystérií (a to velice výstižně a vtipně). Nejdůležitější  věta je podle mého názoru na úplném konci knihy (na konci Dodatku).

PS: Mimochodem, víte, že se v posledních letech zkoumá možnost terapie schizofreniků právě pomocí lucidního snění?

 

© Markéta Jurištová 2021