Vesmír je myšlenka na lásku

 

Znáte filmovou pohádku "Nesmrtelná teta"? Hraje v ní Jiřina Bohdalová v režii Zdeňka Zelenky, byla natočena na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena -sběratele lidové poezie a pohádek. Už víte? Dnes je Štědrý den a to je právě čas na pohádky. Napadlo vás někdy, že by mohly mít pohádky reálné jádro, že to nejsou jen takové lidové povídačky pro děti? Já jsem skálopevně přesvědčena, že v pohádkách je zakódováno mnohem více reality a lidských zkušeností, než si vůbec umíme představit. 

 

Tak co ta „Nesmrtelná teta“? Nepřipomíná vám to něco, něco co se děje právě teď? Neřekla bych, že ta tetička co nás navštívila je jen Závist, ona je to zároveň i Lež. Je také převlečená do krásných šatů a říká si Pravda. Rozdělila společnost, miluje sdělovací prostředky a celebrity, zbožňuje hloupé a sebestředné politiky, cenzuruje, manipuluje a to dokonce i jinak chytrými lidmi a nechává je za pochlebování vydělávat peníze a získávat moc. I ve spoustě firem teď vítězí ti, kteří umí hlavně odprezentovat sami sebe a excelové tabulky, ne odborníci, kteří rozumí produktu, nebo procesu, vítězí ti, kteří umějí věci správně podat. A zatím to ze setrvačností funguje, otázka ovšem je, na jak dlouho. Všimli jste si jak z obrazovek televizí i počítačů doslova odkapává z úst (nebo pera) reportérů či publicistů nenávist k lidem s jiným názorem, než je ten jejich, ten "správný, morální a nezpochybnitelný"? Nesmrtelná teta vítězí na všech frontách. Ano je ne, ne je ano, o barvách radši ani nemluvím.

Co tedy s tím? V pohádce je to jasné. Znáte ji až do konce, ne? Nic jiného než láska nezlomí lež a závist. Láska je mocnější než všechna kouzla Nesmrtelné tety. Také když budete tuto tetku důsledně ignorovat, nebude mít nad vámi žádnou moc.

Takže odpusťte, prosím, ostatním lidem kolem sebe, že si myslí něco jiného než vy. Věřte víc sobě, svému rozumu a intuici a ne cizím lidem na televizních obrazovkách, nebo v jiných médiích (víte, že se dá vydělávat na ovlivňování diskuzí na sociálních sítích? Říká se tomu "Cloudworker", je to skutečná regulerní práce na smlouvu, ale nemyslete si, že někdy zjistíte pro koho vlastně pracujete, nebo že se setkáte s kolegy cloudworkery). T.G.Masaryk říkal: " Věřte jen sobě, své práci a píli." Mějte především rádi sebe a svoji rodinu, své přátele a známé. Teď je ten správný čas. Čeká nás náročná doba, budeme se vzájemně moc potřebovat.

Přeji vám všem krásné Vánoce, hlavně zdraví, štěstí a především lásku, protože „ Vesmír je myšlenka na lásku“. Držte se!

 

© Markéta Jurištová 2021