Víte co se stane, když je lucidni snílek režisér a scenárista? Natočí Matrix!

Tento článek nemám podložený žádnými ověřenými informacemi. Všechno to jsou jen mé domněnky a pocity z velice známých filmů o jejichž tvůrcích si myslím, že jsou lucidními snílky.

 

Jak už jsem zmínila výše, trilogie Matrix je pro mě TOP. Sourozenci Wachowski prostě musejí něco o lucidním snění vědět. Když pominu děj, který je sám o sobě o probuzení do jiné reality, tak opakující se probíhání chodbami neznámých budov, otvírání dveří, obří skoky, let vzduchem („ Neo si hraje na Supermana“) to všechno jsou obrazy naprosto typické pro lucidní sny. Všimla jsem si také v dalším slavném filmu spolurežírovaném opět sourozenci Wachowski, v Atlase mraků  (příběh „Poločasy rozpadu: První záhada Luisy Reyové“ ), rozhovoru Toma Hankse s Halle Berry o knize Carlose Castanedy. Prozradím vám, že podle knih tohoto peruánského spisovatele se naučilo (a stále se učí ) lucidně snít mnoho lidí.

Dalším lucidním snílkem je podle mě tvůrce filmu Avatar, James Cameron. Samotná bytost-Avatar, jehož ovladačem je osoba, která vlastně jakoby spí, je v podstatě principem lucidního snu. Navíc i vykreslení spojení planety s jejími obyvateli, rostlinami i zvířaty a vazby mezi nimi, mi dost připomínají směr přemýšlení o světě, kterým se vydávám i já na základě zkušeností s lucidním sněním.

Filmem, nebo vlastně seriálem, který je také „podezřelý“ ze spojení s probuzením do snu je „Městečko Twin Peaks“ Davida Lynche a Marka Frosta. Především bizarní scény z červeného stanu jsou jak vystřižené z lucidního snu. O Davidu Lynchovi se také ví, že při tvorbě využívá transcendentální meditaci, jejíž techniky jsou témeř totožné s technikami snové jógy, což je vlastně vstup do snu přímo z bdělého stavu pomocí hluboké meditace.

Možná vás teď napadne, že i film Počátek (Inception) je vlastně inspirován lucidním sněním. No, tak určitě. Jenže podle mě pouze inspirován, nenacházím v něm nic, co bych považovala za autentické. Ano, je to akční film o lucidních snech, ale tak nějak tam skutečného lucidního snílka necítím. Nedávno jsem se dočetla, že dokonce Leonardo di Caprio se kvůli tomuto filmu naučil lucidně snít...tak vážně nevím...to bude asi frajer, když to zvládl tak rychle...Ale fakt tam skutečné lucidní snění nějak postrádám .

 

© Markéta Jurištová 2021