Lucidní sny a my

Z velké části si lidé nepamatují, jestli se jim vůbec něco zdálo 

Čas od času někdo dokáže svůj sen nebo jeho fragmenty zhruba popsat a pak konzultuje s kolegy v práci, co asi může znamenat, když ve snu rozesílá emaily z kávovaru a u toho reportuje zpěvem nadřízenému poslední statistiku prodeje tantalových kondenzátorů. Kromě toho existuje určité procento snílků, kteří tvrdí, že mohou občas své sny ovládat.

Lucidní sny a já

Odborně se těmto snům říká “lucidní”. A protože i já mám takové sny, snažím se tento fenomén v mezích možností zkoumat, sbírat informace a přemýšlet o něm. Dokonce jsem, částečně i kvůli tomu, vystudovala psychologii na vysoké škole. Mimochodem, zjistila jsem, že mnoho lidí se o lucidní snění zajímá, mnoho lidí o něm absolutně nic neví, ale neznám nikoho (zatím) kdo by nechtěl na vlastní kůži lucidní sen prožít.

Chcete se dozvědět více? 

Tak to jste na správném místě. Tímto příspěvkem začínám vyprávění o velice zvláštním stavu mysli, kdy tělo spí a mozek se probudí do jiné reality. Zní to trochu fantasticky, ale je to tak. Lucidní snění jako popsaný objektivní stav byl vědecky doložen již koncem minulého století, díky doktorské disertaci Stevena Laberge, kterou obhajoval na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. Jednoduše není sporu o tom, že tento stav existuje a je podrobován zkoumání ze strany odborníků, především neurologů, které velice zajímá jak při něm funguje mozek.

Trochu historie

Vězte, že o lucidním snění (probuzení do snu) už lidé vědí hodně dlouho, v naší kultuře máme první písemné zmínky už od Aristotela. Dost možná, že celá tradice gnostických nauk, ze kterých zřejmě vzešlo kromě jiného i křesťanství, je spojena právě s lucidním sněním. Uvidíte sami s jakým mystériem se potkáte vy, až budete zvědavě zkoumat snovou krajinu a realitu.

 

© Markéta Jurištová 2020