Online poradna – Snová terapie a analýza snů

Vítám vás ve své poradně. Jsem ráda, že právě vy a právě teď čtete tyto řádky. Teď je totiž ten správný čas. Ano, myslím právě vás. Nejste tady na mém webu náhodou, protože náhoda neexistuje. Všechno má svůj význam, tento okamžik, příští okamžik, vaše myšlenky, slova, sny.

Kdo jsem?

Jmenuji se Markéta Jurištová a jsem absolventkou Masarykovy univerzity v Brně, obory psychologie a sociologie. Vydala jsem v roce 2021 populárně naučnou publikaci o lucidních snech ,Bílou knihu lucidních snů. Více o knize a lucidním snění (speciální stav vědomí) se můžete dozvědět na hlavní stránce tohoto webu. V současné době se věnuji praktickému výzkumu projevů tzv. "nevědomí" ve snech. Co to znamená? Zkoumáním snů a jejich symboliky se snažím najít historický a reálný rámec něčeho, čemu říkáme nevědomí (podvědomí). Základnou mého přístupu je filozoficko-psychologické dílo švýcarského psychiatra Carla Gustava Junga, který svůj profesní život zasvětil nejen svým pacientům, ale i zkoumání a výkladu snů. 

Otázkami kolem významu snů a toho, odkud vlastně sny přicházejí, se zabývají lidé už velmi dlouho. Například ve starém Egyptě a Řecku se domnívali, že sny posílají bohové, aby vyjádřili svoji vůli. I když si připadáme mnohem vyspělejší, chytřejší a vzdělanější než lidé, kteří žili před několika tisíci lety, o snech toho o mnoho víc nevíme.

Profesor neurovědy na univerzitě v Berkeley, Matthew Walker, se domnívá, že sny plní důležité poslání - mají hojivý vliv na emoce, něco jako spánková terapie. Ve spánku si mozek snaží zapamatovat podrobnosti o významných zážitcích a zařadit je do celkového schématu, ale zároveň potřebuje tyto vzpomínky zbavit bolestných nebo nepříjemných pocitů. Znamená to, že snění, ať už si sny pamatujeme, nebo ne, je vlastně hojivé přehodnocování vlastního života. M. Walker si myslí, že pokud by spánek tuto funkci neplnil, byli bychom naplněni chronickou úzkostí z minulých událostí. Já s tímto názorem souhlasím a dodávám, že hlavní slovo v oblasti snů má nevědomí, které je vlastně naším osobním geniálním terapeutem. I když si někdy můžete myslet, že vaše sny jsou nesmyslné, hloupé, někdy i obtěžující, nebo bolestivé, domnívám se, že VŽDY jsou sny právě takové jaké mají být. Proč si to myslím? Protože je režíruje nevědomí a nevědomí je příroda. Znáte snad lepšího režiséra? Sny jsou v určitém smyslu jako mateřské mléko, jeho složení se vždy přizpůsobuje potřebám dítěte, stejně tak sny se přizpůsobují našim aktuálním fyziologickým a psychologickým potřebám.

TERAPIE

Tato poradna je jiná, než na jaké jste možná zvyklí. Terapeutem totiž nejsem já, ale vaše nevědomí, které vám terapii poskytuje bezplatně a pravidelně každou noc. Bez této terapie byste dokonce ani dlouho nepřežili. Tak moc je důležitá. Já vám mohu pomoci identifikovat pravděpodobné příčiny konkrétní snové terapie (jednoduše, proč se vám zdá právě to, co se vám zdá), její význam a můžeme se společně pokusit ještě více optimalizovat její působení (jednoduše, jak využít to, co se vám sen snaží říct....a že se někdy snaží). Analyzovala jsem již stovky snů a myslím, že vám dokážu poodhalit motivace vašeho nevědomí.

JAK

Napište mi o svých snech, nejlépe je zapisujte v sérii (několik snů s daty, kdy se vám zdály). Popište své emoce po probuzení, nakreslete případně obrázek(obrázky). Pokuste se zformulovat své vlastní vysvětlení, ale nenuťte se do něj. Jste pouze zvědaví co vaše sny znamenají, chcete se naučit jim porozumět, nebo vás něco trápí? Napište mi také, jak jste se dozvěděli o mé poradně (i to je důležité). Zaručuji vám absolutní diskrétnost, nebudu vaše sny ani jiné informace sdílet s nikým jiným. I vaše emailová adresa nebude použita jinak, než pro mé odpovědi.  

jurimarki@gmail.com        do předmětu zprávy, prosím, napiště PORADNA

Slyšeli jste někdy názor, že nejlepší věci jsou zadarmo? Tato poradna JE zdarma. Mám pocit, že když nevědomí poskytuje své služby bez nároku na honorář, měla bych se i já přizpůsobit tomuto trendu.